Google+
Telefon: +90 (312) 235 91 98 - 99

Dijital Pazarlama

Günümüzde, internet kullanımının hızla yaygınlaşmasıyla beraber pazarlama stratejileri ve elemanları da bu alanlara doğru bir eğilim içine girdiler. Dergi, gazete, afiş, ilan gibi basılı mecraların yanı sıra; TV, radyo gibi görsel ve işitsel kaynaklar artık eski kitlesini ve kontrolünü kaybetmeye başladı. Firmalar eskiden ellerinde broşür ve kataloglarla çalışanlarını kapı kapı gezdirip satış yapmaya ve markayı tanıtmaya çalışırken, artık daha hedefe yönelik ve ekonomik olan dijital reklamlara yönelmeye başladılar. Peki nedir bu dijital pazarlama?

Pazarlama kavramı genel olarak; markayı ve/veya hizmeti potansiyel alıcıya tanıtmayı, satmayı ve kullandırmayı amaçlayan işlemlerin bütününe verilen isimdir. Günümüzde pazarlama geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama olarak ikiye ayrılır. Geleneksel pazarlama; TV, radyo, dergi, gazete gibi kaynaklar üzerine kurulu pazarlama stratejilerini içerirken; dijital pazarlamanın yapıtaşı internettir. Djital pazarlamanın temel elemanları ise internet siteleri, sosyal medya kanalları, internet reklamları, arama motoru faaliyetleri ve mobil platformlar olarak sıralanabilir. Ancak dijital pazarlamada dikkat edilmesi gerekn en büyük husus, yapılan her hareketin, atılan her adımın doğru olması ihtiyacıdır. İnternet çok hızlı yayılan ve kontrolü zor olan bir alan olduğundan, yapılan yanlış bir hareket, markanızı telafisi çok daha uzun ve yorucu bir sürece sokabilir. Bu nedenle yapılan işlemler düşünerek yapılmalı, bu konuda deneyimli ve profesyonel kişilerce yönetilmeli ve ilerletilmelidir.

Dijital Pazarlama Elementleri

Dijital pazarlama denildiğinde en önemli araç, tabiki internet sitenizdir. Herşeyden önce kullanıcıları internet sitenize çekmeniz, sitenizde bir trafik oluşturmanız, potansiyel müşterinizle ürününüzü buluşturmanız başlangıç adımı olarak görülebilir. Bu aşamada SEO faaliyetleri,sosyal medya hareketleri ve internet reklamları büyük rol oynamaktadır.

Artık bir markanın değeri; bizim tüketiciye ne anlattığımız değil, tüketicilerin diğerlerine ne anlattığıyla ölçülür.

Scott Cook - Intuit® Kurucusu, eBay® Yönetim Kurulu Üyesi

Kullanıcıyı siteye çektikten sonra en önemli nokta, kullanıcı odaklı site tasarımıdır. Sitenize giren kullanıcı, artık potansiyel bir müşteridir ve tıpkı bir pazarlamacı gibi bu potansiyel müşteriyi ikna etmek sitenize bağlıdır. Bu aşamada kullanıcıyı yormadan, karışık bilgilere maruz bırakmadan istediğini en hızlı şekilde bulacak şekilde yönlendirmek gerekir. Ayrıca kullanıcı portföyüne göre ilgi çekici içerik ve görseller, hızlı ve verimli bir site yapısı potansiyel müşteriyi etkilemek için çok önemlidir. Bu konuda içerik yönetimi ve web sitesi tasarımı kesinlikle konuya hakim, alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

İlgili Yazılar

Yazı Bulunamadı