Google+
Telefon: +90 (312) 235 91 98 - 99

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal Medya, internetin kullanıcılar tarafından erişilebilir hale geldiği andan itibaren kullanılan bir kavram olmasına karşın, son yıllarda özellikle facebook, twitter gibi platformların ortaya çıkmasıyla beraber çok daha hızlı yaygınlaşmış ve herkes tarafından bilinir bir hal almıştır. Artık her marka ve isim bu mecralar üzerinde yer alıp ismini bir adım öteye taşımaya çalıştığı gibi, sosyal medya kaynaklı fenomen olan pek çok insan ve kavram oluşması, bu mecraların önemini ve yaygınlığını belirler niteliktedir.

Sosyal medya denince akla internet kullanıcılarının birbirleriyle iletişim kurabildikleri, bilgi paylaşımı ve alışverişinde bulunabildikleri her ortam gelebilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz paylaşım platformları, sosyal medyayı çok kısa bir sürede, büyük oranda ileriye taşımış, hızla yükselen bir sektör haline getirmiştir. Sektörün bu kadar hızlı büyümesinin ve yönetiminin büyük önem taşımasının en büyük nedeni ise, her şeyin şefaf ve çok hızlı değişim gösterebilmesidir. İnsanların bilgiye olan ihtiyaçlarını en pratik şekilde karşılama gereksinimi bu sonucu doğurmuştur. Bu özellik doğru şekilde kullanıldığında çok büyük bir avantaj haline gelebildiği gibi, yanlış kullanımda kısa sürede büyük zararlar da doğurabilmektedir.

Sosyal medya araçlarının doğru kullanımı, müşteri skalasının genişletilmesinde çok büyük rol oynar. Herkesin erişebileceği bir alanda popüler olmak, insanların birbirleriyle bu kadar hızlı bilgi alışverişi yapabildiği bir ortamda bilinmek ve beğenilmek büyük bir değer taşır. Aynı şekilde bu imaj, markanın değerine ve bilinirliğine de büyük oranda katkıda bulunur. Marka veya ürün kısa sürede herkes tarafından bilinir ve kullanılır hale gelebileceği gibi, yanlış pazarlama ve planlama stratejileri sonucu büyük ekonomik ve sosyal zararlar doğurabilir.

Müşterinizi eğer gerçek dünyada mutsuz ederseniz 6 kişiye söyler. Onu sanal dünyada mutsuz ederseniz 6000 kişiyle paylaşır.

Jeff Bozos - Amazon.com CEO'su

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden ötürü sosyal medya kesinlikle hafife alınmaması gereken ve profesyonelce yönetilmesi zorunlu bir alandır. Bu alanda danışmanlığınızı yapan kişi işini doğru bilmeli, tüm ihtiyaçlarınızı doğru şekillendirmeli ve sonuçlarını yorumlayabilmelidir. Tüm sosyal medya hesaplarınızı bir bütün olarak ele alarak tutarlı duran bir yapı oluşturmalı, paylaşımlar konusunda seçici, imaj konusunda ise belirleyici olmalıdır. Kampanyalarınızı doğru yönetmeli ve gerektiğinde müşterinizle ilgilenebilmelidir. Tüm bunları yapabilmesi için tabiki sektörünüz ile ilgili yeterli miktarda bilgiye ve yüksek sosyal kabiliyetlere sahip olmalıdır.

İlgili Yazılar

Yazı Bulunamadı