Google+
Telefon: +90 (312) 235 91 98 - 99

ERP & CRM Sistemleri

Günümüzde büyük küçük farketmeden tüm işletmelerin kullandığı ERP ve CRM programları, hem kaynaklarınızı hem de müşterilerinizi daha verimli yönetmenizi sağlar. ERP yazılımları sayesinde kaynak harcamalarınızı detaylı bir şekilde görüntüleyebilir, bu sayede ihtiyaçlarınıza yönelik alım ve depolama yapabilirsiniz. Ayrıca bu yazılımların analiz ve raporlama özellikleri sayesinde çalıştırdığınız personelin eforunu gözlemleyebilir, maksimum performans almak için doğru stratejileri üretebilirsiniz. CRM yazılımları ise müşterilerinizle ilişkilerinizi yönetebilir, onların ilgilerini ve isteklerini gözlemleyip buna uygun çözümler üretip daha az maliyetle maksimum gelir elde edebilirsiniz.

 

ERP Yazılımları

ERP (Enterprise Resource Planning) yani Kurumsal Kaynak Yönetimi yazılımları bir işletmenin tüm kaynak akışını ve bu akışın kontrol ve planlanmasını yönetmeyi sağlar. Bu yazılımlar günümüzde çok geniş bir kapsama yayılmıştır. Bu sayede analiz ve raporlama yetenekleri de çok artmıştır. Üretim kontrollerinden kapasite hesaplamalarına, sipariş alımından proje yönetim ve gözlemine, çalışan maaşlarından eğitimlerine kadar pek çok farklı modülü içinde barındırmaktadırlar. Bu nedenle personelin faydasından ürünün kalitesine, müşteri memnuniyetinden, masraf kalemleri kategorizasyonuna kadar pek çok farklı alanda analiz yapmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca program veritabanındaki veriler ışığında kapsamlı raporlar alabilmek ve firmayı buna göre konumlandırmak, tüm çalışanlardan maksimum verimi alarak müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmayı sağlar. Programın yeteneklerinin arasında planlama ve tahmin araçları da vardır. Bu sayede bütçe veya beklenti planlaması yaparken program verilerine ve istatistiklerine dayalı sonuçlar üretilebilir, sapma olasılığı minimuma çekilebilir.

 

CRM Yazılımları

CRM (Customer Relationship Management) yani Müşteri İlişkileri Yönetimi yazılımları ise işletmenin müşterilerinin kayıtlarını tutar ve bu kayıtlar üzerinden hem müşteriyle doğru ilişkiler kurulmasını, hem kampanyaların doğru müşterilere yönlendirilmesini, hem de müşteri gözünde firma algısını geliştirmeyi amaçlar. Yani doğru ürünü doğru müşteriye ulaştırmayı sağlar. Bu sayede müşterilere ilgilendiği ürünlere göre bir profil çizilmiş olur. Her müşteriye sadece ilgi duyduğu ürünler gösterildiğinde ise hem masraflar azalır, hem de satış oranı, dolayısıyla verim artar. Ayrıca müşteriyi tanıdıkça onun ihtiyaçlarını anlamak, buna göre ürünler veya hizmetler üretip satmak da mümkün hale gelir. Müşterinin alım kapasitesi yorumlanabileceği için, müşteriye özel fiyatlandırma da satış oranını oldukça yükseltir. Program mevcut müşterilerin elde tutulması ve devamlı ilişki içinde kalınmasını sağladığı gibi, yeni müşteriler kazanmayı amaçlar. Kısacası uzun süreli ve sürekli kazançlı müşteri ilişkileri kurulması için tasarlanmıştır.

Müşteri bilanço tablosunda yer almamasına karşın, şirketin sahip olduğu en önemli varlıktır.

Berry

Genellikle paket halinde kullanılan bu yazılımlar tek bir programda entegre olduğunda hem kabiliyetleri yükselmekte, hem de şirketin her türlü ihtiyacını karşılayabilmektedirler. Günümüzde artık ERP yazılımlarının kapsamının genişlemesiyle CRM bir modül haline gelmiş ve çoğu kapsamlı ERP yazılımının içinde barındırılabilrmektedir. Bu programdan her türlü yazılı, grafikli ve görsel içeren raporlar alınabilmekte, müşteriler tek bir tuşla ilgilenebilecekleri kampanyalarda haberdar edilebilinmekte, satış ve pazarlama stratejileri yine bu programlardan destek alınarak oluşturulabilmektedir.

İlgili Yazılar

Yazı Bulunamadı